Fluorescencyjna inspekcja penetracyjna (FPI – Fluorescent Penetrant Inspection) to wysoce skuteczna metoda wykrywania wad powierzchniowych. Technika ta należy do grupy technik badań nieniszczących (NDT – Non Destructive Testing) i jest szeroko stosowana w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, medycznym i energetycznym.
Jak przebiega proces FPI?
Najpierw badana powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona, następnie nakładany jest barwnik fluorescencyjny. Barwnik wnika w pęknięcia i ubytki, a po określonym czasie nadmiar barwnika jest usuwany, pozostawiając ubytek zarysowany żywym, kontrastowym kolorem. Ułatwia to technikom wykrycie wszelkich wad, które w innym przypadku byłyby trudne do dostrzeżenia gołym okiem.
W przemyśle lotniczym FPI jest kluczową techniką w zapewnieniu bezpieczeństwa i niezawodności podzespołów samolotów. Podczas procesu produkcyjnego FPI służy do sprawdzania jakości komponentów, takich jak blacha, odkuwki i odlewy, zanim zostaną one zmontowane w większe konstrukcje. Samoloty w eksploatacji są również sprawdzane za pomocą FPI w celu wykrycia i monitorowania wszelkich oznak zużycia, naprężeń lub innych form uszkodzeń. W branży medycznej FPI służy do wykrywania defektów komponentów, takich jak implanty medyczne, protezy i narzędzia chirurgiczne. Dzięki temu produkty te są bezpieczne i niezawodne w stosowaniu w procedurach medycznych.
FPI jest procesem nieniszczącym dla testowanej części. FPI wykorzystuje penetrant, który będzie fluoryzował w świetle UV-A (365 nm). Po przetworzeniu zgodnie z normą ASTM 1417 barwnik fluorescencyjny „utknie” w nieciągłościach powierzchni części. Zatrzymany penetrant staje się wówczas widoczny w świetle UV podczas procesu kontroli. Po nałożeniu wywoływacza pęknięcia stają się widoczne gołym okiem.
Poniżej kilka przykładów linii do badań FPI
Firma PCB Service jest autoryzowanym przedstawicielem firmy CGM, która od ponad 75 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją ław magnetycznych MPI oraz linii FPI. Firma CGM projektuje i wykonuje linie FPI różnego typu: zbiornikowe (zanurzeniowe), kabinowe, hybrydowe (zbiornikowe & kabinowe), manualne, półautomatyczne, automatyczne i w pełni zrobotyzowane. Linie do badań penetracyjnych FPI produkcji CGM projektowane są aby spełnić wymagane standardy m.in.:
UNI EN ISO 3452 – najnowsza wersja
ASTM E1417 – najnowsza wersja
ASTM E0165 – najnowsza wersja
AWPS006 – najnowsza wersja
NADCAP
Schemat ilustrujący podział procesów FPI wg typów metod: