Polichlorek winylu PCW (ang. PCV) to wszechstronny, trwały i wysoce nadający się do recyklingu materiał. Jest szeroko stosowany w budownictwie (np. ramy okienne, rury wodociągowe, podłogi), motoryzacyjnym (wnętrza i pokrycia siedzeń) i wielu innych gałęziach przemysłu.
Jeszcze niedawno produkowany PCW zawierało ołów (Pb) jako stabilizator. Pierwiastek ten Pb jest niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego i środowiska jest wycofywany rynków produkcyjnych. Równolegle niektóre rządy wyznaczyły ambitne cele, aby pobudzić gospodarkę o obiegu zamkniętym i zachęcić producentów do wykorzystywania odzyskanych materiałów. Proces recyklingu mógłby potencjalnie doprowadzić do ponownego wprowadzenia PCV zawierającego Pb na rynek, jeśli nie byłby ściśle kontrolowany. Stężenie ołowiu nie będzie mogło przekroczyć 0,1% masy materiału z PCW. Dużo łagodniejsze będą zasady dla twardego PCW z odzysku (recovered) – do maja 2033 r. będą mogły one zawierać 1,5% ołowiu. Wyjątek dotyczy kilku wybranych kategorii produktowych, w tym: profili i arkuszy stosowanych w inżynierii lądowej i wodnej (w kilku przypadkach konieczne jest pokrycie PCW innym materiałem lub PCW o niższym stężeniu dodatków ołowiowych). Wszelkie produkty importowane również będą objęte tym wymogiem, stąd dostawcy wyrobów będą musieli dysponować certyfikatami świadczącymi o tym, że PCW pochodzi z odzysku.
Aby zapewnić zgodność produktu, producenci muszą sprawdzać zawartość Pb w przychodzącym odzyskanym PCW, aby mogli zdecydować, czy należy go odrzucić, zmieszać z nowym pierwotnym PCW w celu zmniejszenia zawartości Pb, czy też można go użyć w obecnej postaci.
Fluorescencja rentgenowska z dyspersją energii (EDXRF) jest idealną techniką do tej analizy: jest nieniszcząca, szybka, ergonomiczna i łatwa w użyciu. Umożliwia operatorom szybką weryfikację przychodzących materiałów i produktów końcowych. Flagowym spektrometrem EDXRF, który oferujemy jest X-MET8000 firmy HITACHI.